Schody wspornikowe

Bardzo efektowna i optycznie lekka konstrukcja ażurowa, w której stopnie wychodzą bezpośrednio ze ściany. Czysta i nowoczesna forma schodów wspaniale wpisująca się w trendy budowlane XXI wieku. Schody wspornikowe mają wewnętrzną konstrukcję stalową mocowaną do ścian nośnych oraz nałożone na nią stopnie (najczęściej drewniane). Jako balustrady najczęściej stosuje się szkło hartowane które dodatkowo usztywniają schody.
Schody wspornikowe wyglądają najlepiej jako biegi proste, ewentualnie przedzielone spocznikami. Stosunkowo rzadko wykonywane są jako schody zabiegowe lub wachlarzowe. Grubość stopni naszych schodów wspornikowych to zazwyczaj 10cm.

Popularność schodów wspornikowych rośnie z roku na rok z uwagi na wyjątkową efektowność tego typu schodów i możliwości aranżacji wnętrz z udziałem takiej konstrukcji.

Schody wspornikowe, mimo iż w efekcie końcowym wyglądają bardzo czysto i prosto, są wyrobem dość złożonym i bardzo wymagającym jeśli chodzi o projektową stronę zagadnienia. Przede wszystkim posiadają ukrytą konstrukcję stalową, która obudowana jest na końcowym etapie wykonania drewnem/corianem lub innymi materiałami. To właśnie konstrukcja stalowa stanowi w przypadku schodów wspornikowych element nośny, i to na niej spoczywa odpowiedzialność za stabilność schodów. Co za tym idzie schody wspornikowe wymagają dużego doświadczenia wykonawcy i inżynierskiego doświadczenia od etapu projektowania po montaż końcowy.

Schody wspornikowe – konstrukcja

Wewnętrzna stalowa konstrukcja schodów dywanowych montowana jest do ściany nośnej. Solidna ściana jest więc warunkiem niezbędnym by takie schody mogły zostać prawidłowo wykonane. Może być to ściana o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, a nawet drewnianej (domy szkieletowe), w każdym jednak przypadku musi być dostosowana na odpowiednio wczesnym etapie do wykonania schodów wspornikowych. Należy pamiętać, że za wyjątkiem sytuacji, w której mamy do czynienia ze ścianą żelbetową z wyeksponowaną powierzchnią betonu, konstrukcja stalowa schodów wspornikowych wymaga obudowania na etapie wykończenia ścian. Należy to przewidzieć w kontekście prac wykończeniowych.

Schody wspornikowe – montaż

Montaż schodów wspornikowych odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach – etap pierwszy to osadzenie konstrukcji stalowej po którym następuje wykończenie ściany, a następnie etap drugi – montaż zewnętrznych okładzin stopni oraz balustrad.

Warto pamiętać o odpowiednio wczesnym przygotowaniu dokumentacji i budowy do montażu schodów wspornikowych, gdyż zazwyczaj na odpowiednio wczesnym etapie trzeba przegotować na krawędziach stropu miejsca dla obróbek w których osadzane jest szkło, konieczne jest również odpowiednie zaprojektowanie przebiegu ewentualnego ogrzewania podłogowego oraz innych instalacji, by nie konfliktowało z położeniem elementów schodowych i balustrad.

Schody wspornikowe – cena

Nasze schody wspornikowe wyceniamy zawsze indywidualnie. Zachęcamy do przesłania zapytania na nasz adres emailowy info@4techne.com w celu przygotowania wstępnej wyceny. Zapytanie winno zawierać podstawowe informacje na temat planowanych schodów, a więc ich przebieg (rzuty parteru i piętra), uwagi i oczekiwania dotyczące materiałów, informację o planowanym terminie i miejscu montażu oraz dane kontaktowe. Staramy się przygotować wstępną wycenę w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.