Schody dywanowe

Schody typu zigzag dla ludzi ceniących sobie minimalizm oraz architekturę oszczędną w formie, schody dla zwolenników koncepcji „mniej znaczy więcej”. Nowoczesne schody do współczesnych wnętrz, najczęściej wykonywane w technologii kompozytowej z przewagą drewna, montowane przy ścianach konstrukcyjnych i z balustradami z hartowanego szkła.

Schody dywanowe nie mają tradycyjnych belek nośnych (policzków/wang), ich wytrzymałość i stabilność zapewniona jest przez zwiększoną grubość stopni i podstopni oraz zastosowanie specjalnych okuć łączących poszczególne moduły ze sobą oraz z stropami i ścianami.

Dużą rolę w zapewnianiu odpowiedniej stabilności odrywają również balustrady które działają usztywniająco.

Schody dywanowe – konstrukcja

W sensie konstrukcyjnym cechą charakterystyczną schodów dywanowych jest brak belek policzkowych do których montowane są stopnie, a które w klasycznych rozwiązaniach pełnią kluczową rolę, przenosząc większość obciążeń. Pozbawienie schodów policzków (belek policzkowych/wang) powoduje, iż schody dywanowe składają się tylko ze stopni, podstopni i ewentualnie balustrady. Z oczywistych względów elementy te muszą wziąć na siebie rolę konstrukcyjną, a co za tym idzie muszą być stosunkowo masywne, tak by całe schody uzyskały odpowiednią sztywność. Nasze schody dywanowe mają zazwyczaj grubość 8cm (stopnie i podstopnie), w indywidualnych przypadkach może to być jednak więcej lub mniej.

Schody dywanowe wykonujemy zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub schody wachlarzowe. Materiały spotykane w schodach dywanowych nie różnią się na pozór od tych stosowanych w konstrukcjach policzkowych, są to więc twarde gatunki drewna, klejonki, sklejki, metalowe elementy łączne. Trwałość i jakość wyrobu wiąże się jednak z tajemnicą właściwego połączenia tych „składników”.

Posiadamy ogromne doświadczenie w konstruowaniu schodów dywanowych i używamy opracowanych przez siebie unikatowych ukuć, które zapewniają bardzo dużą stabilność i trwałość konstrukcji.

Brak belek policzkowych, a co za tym idzie konieczność przeniesienia obciążeń poprzez pozostałe elementy powoduje że w schodach dywanowych zwiększa się rola balustrady – rozwiązania w tym zakresie winny nie tylko nie osłabiać (obciążać) schodów, ale wręcz działać jak kratownica, usztywniając schody. Dlatego też idealną balustradą dla chodów dywanowych jest szkło hartowane.

Schody dywanowe – montaż

Montaż schodów dywanowych wykonywany jest poprzez zakotwienie schodów do posadzki i stropu oraz jednokrotne lub kilkukrotne mocowanie do ścian murowanych lub innych nośnych elementów. Schody dywanowe montowane są zazwyczaj jednoetapowo, po zamontowaniu podłóg parteru, a przed montażem podłogi na piętrze. Również ostateczne wykończenie towarzyszących ścian wykonywane jest po montażu schodów. Warto pamiętać o odpowiednio wczesnym przygotowaniu dokumentacji i budowy do montażu schodów, gdyż zazwyczaj na odpowiednio wczesnym etapie trzeba przegotować na krawędziach stropu miejsca dla obróbek w których osadzane jest szkło, konieczne jest również odpowiednie zaprojektowanie przebiegu ewentualnego ogrzewania podłogowego by nie konfliktowało z położeniem pierwszego stopnia schodów.

Schody dywanowe nie mają zazwyczaj „nosków” – wynika to po pierwsze z uwarunkowań technologicznych, po drugie zaś jest efektem uproszczonej formy. Ta cecha powoduje, iż należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe rozliczenie wysokości i głębokości stopni. Teoretycznie zasady są identyczne dla wszystkich schodów, dla przypomnienia – przyjmujemy iż 2 x wysokość stopnia plus jego głębokość = około 630mm, przy czym wysokość stopnia winna mieścić się w przedziale 170-185mm. Jednakże schody policzkowe mogą mieć (i zazwyczaj mają) „nosek”, innymi słowy kolejny stopień jest nieco przewieszony nad stopniem poprzedzającym, a tym samym jego realna głębokość przy wchodzeniu po schodach jest nieco większa niż wynikałoby to z danych projektowych. Schody dywanowe o identycznym poziomie wygody jak schody policzkowe z „noskami” wymagają więc odrobinę więcej miejsca. W ogromnej większości przypadków owe kilka-kilkanaście centymetrów na długości linii biegu nie stanowi problemu nad którym trzeba by było się specjalnie długo zastanawiać, są jednak przypadki, gdy owa minimalna różnica w wygodzie in minus będzie powodem rezygnacji z tej nowoczesnej koncepcji.

Schody dywanowe to świadoma rezygnację z bogactwa formy na rzecz podkreślenia urody materiału i wydobycia kontekstu kulturowego. Sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych lub eklektycznych i wymagają bardzo dużych umiejętności wykonawczych, gdyż ich względna prostota koncentruje wrażenia niczym w soczewce, na tym co jest najważniejsze – na funkcji, na urodzie materiału i detalu wykonawczym.

Schody dywanowe – cena

Nasze schody dywanowe wyceniamy zawsze indywidualnie. Zachęcamy do przesłania zapytania na nasz adres emailowy info@4techne.com w celu przygotowania wstępnej wyceny. Zapytanie winno zawierać podstawowe informacje na temat planowanych schodów, a więc ich przebieg (rzuty parteru i piętra), uwagi i oczekiwania dotyczące materiałów, informację o planowanym terminie i miejscu montażu oraz dane kontaktowe. Staramy się przygotować wstępną wycenę w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.